Коротко пояснюємо, навіщо вино витримують в бочці.

Напевно ви не раз чули вислів «бочкове вино». Не кожен відразу зрозуміє, про що мова. Що за «бочкове», чи відрізняється на смак від звичайного і чого від нього чекати? Розбираємося по черзі.

Розставимо бочки над i

«Бочковим» називають вино, яке пройшло витримку в бочках з дуба (найчастіше французького чи американського). Саме дубова бочка здатна облагородити вино і зробити його куди цікавішим.
В основному в дубі витримують червоні вина. Але буває, потомитися в бочку відправляють і білі вина (наприклад, Шардоне, Рислінг, Шенен Блан).

Що ж бочка дає вину?

Баланс та гармонію

Найважливіший ефект бочки — вино в ній дихає і насичується киснем через пори дерева. Відбувається це поступово і плавно (в науці цей процес називається «мікрооксідацією»). Це допомагає вину розвиватися і стати більш гармонійним.

Смак та аромат

Вино, взаємодіючи з дубовою бочкою, здобуває нові нюанси в смаку та ароматі. У червоних винах це кориця, шоколад, карамель, смажені тости, натяк на димок і часом щось сільське, на кшталт аромату теплого коров’ячого хліва (знавці від подібного мліють).
А білі розживаються ваніллю, випічкою, персиками, нотами кокоса і горіхів. Одним словом, все смачно.

Текстуру і колір

Кисень проникає в бочку через пори дуба. Але паралельно через них же близько 2-4% рідини в рік випаровується. А значить, вино концентрує смак і терпкість. Білі бочкові стають густішими, з легкою вершковістю.
Колір теж змінюється: червоні йдуть в інтенсивний, майже темний бордо, а білі — в затишні жовтувато-солом’яні відтінки.

Цінник

Правильна дубова бочка — задоволення дороге. За один баррік (так називаються бочки об’ємом 225 л) винороб викладає $ 600- $ 1200. Це відбивається на ціні вина.
Все через те, що на бочки йдуть тільки добірні дуби віком від 100 років (з одного такого велетня виходить всього 2 барріки), а виготовлення бочки займає до 36 місяців. Хендмейд, унікальність!

Від чого залежить ефект бочки?

Від походження дуба

Деревина американського дуба пориста – тому кисень швидше проникає крізь стінки бочки, а вино в таких дозріває швидше. Крім того, американський дуб активніше передає вину потужну ваніль і солодкість.
А французький дуб — більш щільний і кисень пропускає повільніше, що якраз дуже цінно. Плюс надає вину аромати елегантні й різноманітні — кава, пряні трави, мускатний горіх.

Від віку бочки

Нова бочка жадає поділитися з вином усіма танинами і ароматами відразу. А вже використована, у віці 3-5 років — просто забезпечує хорошу оксидацію, а на смак майже не впливає. Винороби іноді комбінують різні бочки в виробництві одного вина. Частина витримують в нових бочках, частина — в старих. Такі деталі вказують у технічних описах.

Від рівня обпалення

Зсередини стінки бочки обпалюють — чим інтенсивніше їх «обсмажують», тим більше копченого духу і нот карамелі з димком бочка віддасть вину.

Від терміну витримки

Чим довше витримують вино, тим більше позначається ефект бочки. Терміни варіюються від трьох місяців до 7 років, оптимальний визначає сам винороб.
Все заради того, щоб після витримки отримати багатогранне і глибоке вино, яке і пити смачно, і обговорити з розумним співрозмовником цікаво.

Яке бочкове вино спробувати?

Ми у «Бейкуш» працюємо з бочками з американського і французького дуба. Комбінуємо нові й «поживші», а також поєднуємо різні ступені обпалу. Використовуємо бочки делікатно — щоб все в міру, без диких танинів і ультра-ванілі. При цьому намагаємося тримати адекватні ціни на вино.

Спробуйте наші витримані в дубових бочках білі:

Совіньйон Блан Резерв — тут зійшлися морська свіжість, пряні тропіки й трохи вершковості. Під рибу — просто знахідка.

Шардоне Резерв — насичене вино, над яким приємно подумати, при цьому затишне донезмоги, з персиками й ароматною здобою в смаку.

Рислінг Резерв — аристократично тонке і непередбачуване, то лайми видасть, то яблука в дикому меду, то смажений в трюфельному маслі хліб.