Шлях становлення Артанії
Сьогодні ми хотіли б розповісти вам про “Артанію” – нашу “центральну” лінійку вин, найширшу з усіх, до якої входять червоне, біле, рожеве та червоне резервне вино.
Вона також являється й “найглибшою” серією вин, яку ми виробляємо з першого врожаю, коли виноград лише закуповувався, а власні виноградники були тільки в планах.
Фактично вина серії “Артанія” – це наші первістки, тримаючи яких в руках, ми заявили про себе світові 8 років тому. Легенда свідчить, що Артанією називали стародавню країну, розташовану на землях Північного Причорномор’я і завдяки цій легенді “первістки” отримали таке гарне ім’я.
Карта виноградників на мисі Бейкуш
Спочатку “Артанія” з’явилася, як два ассамбляжних вина (поєднання декількох сортів), де біле вино являло собою вдале поєднання Ркацителі та Піно Грі з дрібкою Шардоне, а червоне вдало поєднало Каберне, Мерло та Сапераві. Пізніше до них приєдналося рожеве з тих самих сортів (який же був незвичайний смак у прекрасному, умовно рожевому Сапераві) та резерв (Каберне та Сапераві).
У 2012 році на власному винограднику ми висадили, щоправда, дещо більше сортів. Каберне не дуже підходив згідно з вимогами суми активних температур (через те, що на косі присутня вода та постійні бризи), але все ж таки ми маємо “декілька грядок” цього сорту на експериментальній ділянці. На той час Каберне становив основу трьох з чотирьох вин “Артанія”. Що робити в такому разі? Розповідає наш енолог-консультант Біссо Атанасов:
- Коли ми обирали сорти на висадку, то в першу чергу ми спиралися на тривалість їх вегетативного циклу та температурні вимоги. У нас було 11 га землі (згодом ми придбали ще 2 га) і якщо білі сорти особливих питань не викликали, то з червоними довелося попотіти. Всього було висаджено 16 різних сортів (потім висадили ще 2 сорти на новій ділянці), з них по 5 білих і червоних (приблизно гектар на кожний), і по 4 експериментальних іншого кольору. Далі концепція була така: всі сорти з різних ділянок (деякі сорти висаджені на двох ділянках) і різних клонів (теж є ряд сортів, представлений двома і більше клонами) вініфікувати окремо.
Після врожаю ми разом з виноробом дегустуємо всі лоти та вирішуємо, що робити з кожним навесні — витримувати або бутилювати, окремо чи разом. Зрозуміло, що випускати 18 сортових вин немає ніякого сенсу, тому окремого бутилювання заслуговують тільки ті сорти, які постають перед нами як “пам’ятник нерукотворний”, а з інших (далеко не всіх) ми складаємо такий собі пазл, в якому самі по собі його елементи непривабливі і неправильної форми, але якщо зібрати його в правильному порядку, виходить дивовижний малюнок. Так, щороку, народжується “Артанія”.
По суті, це вино не виражає характеристики його складових сортів. Воно, як “господарче вино” у французів, відображає стиль будинку і ґрунтово-кліматичні особливості місцевості, де вирощений виноград.
Далі розпочався період становлення. У 2014 році наш власний виноградник дав перший врожай. Адаптивний до будь-яких умов, міцний та потужний південноафриканський Пінотаж переміг інші сорти кількістю. Кволі саджанці з Франції боязно дали перші плоди, не розуміючи, як вони потрапили на цей далекий куточок землі. В цей час Темпранільо тільки почав прокидатися після трирічної сієсти і дав не багато плодів, зате виноград встиг добре дозріти. Тому композиція першої “своєї” Артанії складалася з 53% Пінотажу, 34% Мерло, Темпранільо та Піно Нуару.
2015 рік був важким для врожаю. Лози продовжували приносити плоди нерівномірно, а деякі навіть, навпаки, дали занадто багато. Ми намагалися ізюмити багато винограду для нашого топового Кара Кермен, але часу “досушити” до оптимального стану деякі лоти не вистачило.
Бочка з “недосушеними” Сапераві та Темпранільо увійшла у червону Артанію 2015 року (чверть бленда) разом з Сапераві, що розперезався на другий рік цвітіння, і Пінотажем (+/- 20% кожного), а також по трохи Мерло і Піно Нуар (останні займають найбільшу площу). Це до речі єдиний поки що рік (з усіх які вийшли в продаж), коли у нас вийшов “пам’ятник нерукотворний” з Піно Нуар.
З 2016 року виноробня “простоювала” з усім відомих причин. Невелика кількість червоного винограду, що ми самі вініфікували, пішла на резерв, так що в цей період червону Артанію не випускали.
У 2017 році у нас почала вимальовуватися картина як себе поводять сорти. Щось пішло остаточно в “пам’ятник”, але основний кістяк червоної Артанії склали Мерло, Пінотаж і Піно Нуар (65% загалом). В цьому ж році змінилася концепція витримки — тепер усі червоні вина закладають на окрему витримку (по сортах, клонам, ділянкам), крім Пінотажу і частини Мерло, які йдуть на Бейкуш червоне. А після проведеного в бочці року, вирішується який лот буде бутильовано окремо (серії Бейкуш та Фантазія), який продовжить витримку ще рік, щоб стати резервом, а який складе “пазл” червоної Артанії.
В Україні 2017 рік був не надто спекотним, як в Європі, але все ж таки у червоних вин вийшли буйні таніни, які з часом добре вписалися в майже “амароністну” консистенцію і “оманливу солодкість” вина.
Усі червоні вина 2018 року поки що знаходяться на окремій витримці та будуть дегустуватися після врожаю цього року, але там безумовно є з чого вибирати. Насправді в цьому році бленди будуть зовсім без Пінотажу, оскільки він настільки гарний, що “пам’ятником нерукотворним” весь пішов самостійно у пляшку (Бейкуш червоне 2018 року).
До речі щодо Пінотажу — буквально вчора ми отримали запрошення взяти участь у 8-му виданні конкурсу “PEROLD ABSA CAPE BLEND” на його батьківщині. На цьому конкурсі в жорсткій конкуренції визначать лише п’ять кращих ассамбляжних вин, в яких частка Пінотажу найбільша й суттєва, так звані Капскі бленди. Вперше українське вино буде брати участь, ви уявляєте? Наша Артанія 2014 року вступить у нерівне протистояння з “родичами” 13 серпня (побажайте нам удачі), а результати оголосять вже 29 серпня.
Тож до чого вся ця інформація? До того, що у вас з’явилася унікальна можливість спробувати “Шлях становлення Артанії”, бо у нас ще залишилося декілька пляшок випущених врожаїв на складі. Правда, якщо “не дай Боже” ми увійдемо до п’ятірки кращих Капських блендів, то за умовами конкурсу доведеться всі залишки 2014 року відправити в ПАР на просування сорту по всьому світу (не подумайте, що на насолоду комісії). Так що, покваптесь, і можливо колекція з трьох або шести пляшок Артанії 2014/2015/2016 років з’явиться у вашому винному погребі.
Крім цього, зовсім скоро ми оголосимо про інші цікаві винні колекції, в тому числі виключно “клубні” (тільки для членів Клубу Бейкуш). Усі позиції будуть в дуже обмеженій кількості, до яких будуть включені рідкісні вина такі, як Артанія резерв та малі одиничні випуски експериментальних сортів (наприклад Тіморассо і Совіньйон). Про це та інше читайте докладніше у наступному випуску.
Замовити колекцію “Шлях становлення Артанії” можна за посиланням: http://bit.do/e2Ub5
Також можна спробувати ці вина в ресторанах, барах або придбати в бутиках, зазначених на цій карті: http://bit.ly/2LlO9NM
Таблиця блендів Артанії Червоної з 2015
ME Мерло; PT – Пінотаж; TL – Темпранільо; SP – Сапераві; PN – Піно нуар; ML – Мальбек; CF – Каберне фран; CS – Каберне совіньон; Ziz – вино з зародзиненого винограду (зазвичай Сапераві і Темпранільо порiвну).
Таблиця блендів Артанії Білої з 2015
СH – Шардоне, PG – Піно Грі, RK – Ркацителі, RSL – Рислінг, SB – Совіньон Блан,
TRS – Тіморассо, CB – Шенен Блан, ALG – Аліготе, ALB- Альваріньо