Шардоне заведено любити чи ненавидіти, середнього не дано. Одні не втомлюються співати йому дифірамби, інші обзивають попсовим вином для домогосподарок. Вирішили розібратися за фактами, відкинувши всі забобони.

Шардоне — один з найпоширеніших білих сортів у світі. Його вирощують в усіх винних країнах, від Франції до Чилі та Австралії, від Італії до Грузії та Південної Африки. Секрет простий — невибагливий характер. Шардоне приживається в різному кліматі, не вередує і дає стабільний урожай

Шардоне — дуже м’який на смак і аромат та “вразливий” персонаж. Тобто здатний показувати стиль конкретного винороба і змінюватися, в залежності від терруара. Хтось не відправляє Шардоне в бочку — виходить легке, мінеральне вино з зеленими яблуками та квітами в смаку. А хтось навпаки витримує в дубі — тоді виходить вершково, з жирними персиками та ваніллю.

Класикою вважаються Шардоне з Бургундії та Шампані. І навіть в межах Бургундії стилі різняться: любителям тонкощі та свіжості — підійдуть вина з Бордо; цінителям вин більш щільних — дивитися в бік Маконі, Мерсі та Пюліньї-Монраше. А в Шампані з 100% Шардоне роблять шампанське blanc de blancs — витончене, з тонами хлібної скориночки та квітучої акації.

За що ж винні сноби Шардоне незлюбили? У 1980-х Шардоне досяг успіху в Новому Світі, особливо в США, де його стали старанно витримувати в дубі — щоб більше вершкових ірисок і здобних булок було в смаку. У такому вигляді Шардоне полюбився широким масам і дорвався до світової слави. До 2000-х цей солодкуватий варіант так всім набрид, що по англомовним країнам пройшла акція ABC (Anything but Chardonnay — “Що завгодно, крім Шардоне”). Але ми-то знаємо: бочкове Шардоне теж буває глибоким і витонченим, якщо винороб постарається. Головне — зробити правильний вибір.undefined
Ми цей вибір вам якраз надамо — в цьому році зробили і витримане в дубі Шардоне (там все розумно і делікатно), і не витримане. Так що зможете самі відчути різницю і вирішити, що вам більше до смаку.

Ну а для повної картини можна спробувати, який Шардоне в ассамбляжі — наприклад, в нашій білій “Артанії”. Він відмінно заспівав з іншими сортами та привніс у смак м’якість і соковиті груші.

Ну і наостанок 5 цікавих фактів про Шардоне:

1. Він хлопець сільський

Хоч Шардоне і розійшовся по всьому світу, його батьківщина — Бургундія. А назву сорт взяв від бургундського села Шардоне (chardon в перекладі з французької означає “чортополох”).

2. Він усім зобов’язаний бороді

За легендою, дружині імператора Карла Великого дуже не подобалося, що червоне вино забарвлює його світлу бороду. Тому вона наказала висадити білий сорт винограду на ділянці, який тепер називається Кортон-Шарлемань і знаменитий своїми чудовими Шардоне.

3. В Каліфорнії йому теж відмінно

У 1976 році на скандальній дегустації в Парижі, яку організував винний критик Стівен Спурр, каліфорнійські Шардоне обіграли своїх бургундських побратимів. Це і стало початком світового тріумфу для Шардоне.

4. У нього є повні тезки

У 2002 році у Великобританії ім’я Шардоне дали аж 65 новонародженим дівчаткам. Всьому виною серіал “Дружини футболістів”, в якому так звали одну з героїнь.

5. Він впорається навіть з м’ясом

Звичайно, салати та морепродукти під Шардоне пристрасть як хороші. А шампанське блан де блан + устриці — це золотий хіт. Але бочкове Шардоне — зазвичай більш густе і вершкове — можна сміливо відкривати до м’яса птиці, свинини й навіть стейку. Геть стереотипи, Шардоне вище цього.