У «Бейкуш» є свої топ-вина, якими ми особливо пишаємося. Вони вийшли настільки вдалими, що стали обличчям нашого господарства. Цим винам ми дали історичні назви — символічні та важливі особисто для нас. 

Яфе Нагар

Бленд рислінгу і шардоне, витриманий в бочках з французького дуба.

«Яфе Нагар» – біле, в якому все вивірено: витончені квіти й віючі здоров’ям яблука, мускатний горіх з дрібкою білого перцю і соковиті грейпи, аристократизм і зухвалість в ідеальних пропорціях.
Вино вийшло таким вдалим, що отримало ім’я, пов’язане з нашою особистою історією. «Яфе Нагар» в перекладі з івриту יָפֶה נָהָר – красива річка. Так називалася (тоді це звучало як Ефенгар) перша єврейська землеробська колонія на півдні сучасної України, заснована в 1807 році.

Єврейські колоністи займалися в тому числі виноробством. Наша сім’я засновників Бейкуш (як і більшість євреїв Миколаєва і Херсона) – якраз їх нащадки. Так що і наше біле «Яфе Нагар» зберігає пам’ять про внесок єврейських хліборобів в розвиток нашого краю.

Арбіна

Наш супер-оранж, який багатьом встиг полюбитися і незмінно збирає добрі відгуки. Вино зроблено з білого винограду Ркацителі, але за технологією червоних вин (коли сік настоюється разом з ягодами), і 2 роки зріло в бочках з американського дуба. 

«Арбіна» – насичене і пряне, видає персики, сушені трави й цукати в солоній карамелі, при цьому і морська свіжість, і акуратна кислинка на місці. Саме таке вино потрібно, коли хочеш поєднати вечерю, яскраві враження і життєлюбний настрій. У цьому «Арбіні» немає рівних.

Ну а назвали ми це вино на честь славного старогрецького поселення Арбіна. Воно ще в I тисячолітті до н.е. знаходилося на острові Березань, недалеко від місця, де зараз розташована наша виноробня.

Кара Кермен

Насичене червоне, навіть через пів години в келиху продовжує розкриватися і дивувати. Зроблено за технологією «апассіменто», з підв’яленого винограду. Підв’ялені ягоди збирають натуральний цукор, і вино стає більш насиченим і ароматним. У ньому 50% іспанського Темпранільо і 50% грузинського Сапераві — південного темпераменту не позичати.

«Кара Кермен» – спекотне, як південна ніч, з густо-чорничним джемом, вишнями в соку і гірким шоколадом. «Кара Кермен» 3,5 року зріло в бочках з американського дуба плюс пів року в пляшках — і стало розумнішим і гармонійнішим навіть у своїх південних пристрастях.

Ну а назвали це потужне червоне на честь міфічної фортеці Кара Кермен (Чорна Фортеця). За легендою, її в XV столітті побудував кримський хан Менглі-Гірей на місці Очакова. Історики й сьогодні сперечаються, чи була фортеця, але переказ про неї століттями передається з вуст в уста. Наше «Кара Кермен» таке ж монументальне і багатозначне, темно-бордового, майже чорного кольору.

Якщо хочете від вина потужних вражень — ці вина для вас. Підійдуть для особливого випадку або на подарунок важливого для вас людині. А ще — точно змінять ваше уявлення про рідне виноробство.